Pioneers in the industry, we offer self primimg barrel pump for solvent, self priming barrel pump for chemical industries, ss316 self primimg barrel pump, self priming barrel pumps and ss 316 barrel pump from India.
₹ 14000 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 HP |
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Material | Steel |
| Discharge Pressure | 500 LPH |
| Max Flow Rate | 1000 LPM |
| Maximum Head | 60 mtr |
| Phase | Three Phase |
| Motor Speed | Upto 3500rpm |
| Flow Range | 10-180 LPM |
| Head Size | upto 60 mtr |
| Frequency | 50hz/60hz |
| Voltage | 415v |
| Usage/Application | Industrial |
| Impeller Type | Close |
| Head | Upto 60 mtr |
| Capacity | Upto 180 lpm |
| Maximum Discharge Flow | 180 lpm |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Material | Steel |
| Color | Blue |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | Upto 3500 rpm |
| Frequency | 50hz/60hz |
| Voltage | 415/380/460V |
| Maximum Discharge Flow | 180LPM |
| Capacity | upto 180LPM |
| Head Size | Upto 60 mtr |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Head | Upto 60 mtr |
| Maximum Head | 60 mtr |
| Impeller Type | Close |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Material | Steel |
| Color | Blue |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | upto 3500 rpm |
| Frequency | 50hz/60hz |
| Voltage | 415v |
| Maximum Discharge Flow | 180 LPM |
| Capacity | 180LPM |
| Head Size | upto 60 mtr |
| Usage/Application | Horizontal |
| Head | upto 60 mtr |
| Maximum Head | 60 mtr |
| Flow Range | 10 lpm -180lpm |
| Impeller Type | close |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Power | 5 HP |
| Pump Type | Centrifugal Pump |
| Material | Steel |
| Discharge Pressure | 1000 LPH |
| Phase | Three Phase |
| Color | Blue |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | upto 3500 rpm |
| Frequency | 50hz/60hz |
| Head Size | upto 60 mtr |
| Flow Range | 10-180 LPM |
| Voltage | 415v |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Maximum Head | 60 mtr |
| Impeller Type | Close |
| Head | Upto 60 Mtr |
| Capacity | Upto 180 LPM |
| Maximum Discharge Flow | 180LPM |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 14500 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate | 100 LPM |
| Output Pipe Diameter | 12 mm to 40 mm |
| Suction Pipe Diameter | 12 mm to 40 mm |
| Head | Up to 75 Mtr |
| Size | 12 mm to 40 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | Up to 200 LPM |
Sujal Engineering Manufacture SS 316 Barrel Pumps which designed for efficient, safe, and reliable transfer of liquids from barrels, drums, and containers in industrial, chemical, and pharmaceutical applications. Engineered for corrosion resistance and smooth operation, these pumps ensure precise fluid handling in demanding environments.
Applications of SS 316 Barrel Pumps:
Built with high-grade SS 316, precision engineering, and robust construction, Sujal Engineering’s SS 316 Barrel Pumps deliver long-lasting, leak-free, and reliable performance, making them ideal for industries worldwide.
Our pumps are trusted in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India