Our range of products include hygienic rotary lobe pumps, rotary lobe pump, industrial rotary lobe pump, rotary lobe pump for pharmaceutical & cosmetic industry and lobe pump.
₹ 18800 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate(LPM) | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
| M.O.C. | S.S. |
| Head | 60 to 70 mtr |
| Max. Flow Rate | 65m3/hr |
| Pressure | 6 to 7 Bar |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
Advantages of Hygienic Rotary Lobe Pumps by Sujal Engineering:
Sujal Engineering’s Hygienic Rotary Lobe Pumps are trusted globally for durability, efficiency, and safe handling of hygienic liquids in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate(LPM) | 100 |
| Head | 60 to 70 mtr |
| Motor Phase | 3 phase |
| Material | SS |
| Max Flow Rate | 65 M3/HR |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Phase | 3 Phase |
| Pressure | 6 to 7 Bar |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Voltage | 380/415/460 |
| Country of Origin | Made in India |
Advantages of Rotary Lobe Pumps by Sujal Engineering:
Sujal Engineering’s Rotary Lobe Pumps are trusted globally for durability, efficiency, and safe handling of industrial liquids in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 18800 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate(LPM) | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
| Head | 60 to 70 Mtr |
| Max. Flow rate | 65m3/hr |
| Pressure | 6 to 7 Bar |
| M.O.C. | S.S. |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
Sujal Engineering Manufacture Industrial Rotary Lobe Pumps which designed for efficient, reliable, and gentle handling of viscous, shear-sensitive, and solids-laden liquids across industrial, chemical, and hygienic applications. Built for precision and durability, these pumps ensure smooth, pulse-free flow with minimal maintenance.
Applications of Industrial Rotary Lobe Pumps:
Constructed with high-quality materials, corrosion-resistant components, and precision engineering, Sujal Engineering’s Industrial Rotary Lobe Pumps deliver long-lasting, efficient, and reliable performance, making them a preferred choice across industries worldwide.
Our pumps are trusted in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 18800 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate(LPM) | 300 |
| Country of Origin | Made in India |
| Head | 60 to 70 Mtr |
| Max. Flow Rate | 65m3/hr |
| Pressure | 60 t0 7 Bar |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| M.O.C. | S.S. |
Sujal Engineering Manufacture Rotary Lobe Pumps which designed for efficient, reliable, and gentle transfer of viscous, shear-sensitive, and solids-laden liquids across industrial, chemical, and hygienic applications. Engineered for durability and precision, these pumps ensure smooth, pulse-free flow with minimal maintenance.
Applications of Rotary Lobe Pumps:
Constructed with high-quality materials, corrosion-resistant components, and precision engineering, Sujal Engineering’s Rotary Lobe Pumps provide long-lasting, efficient, and reliable performance, making them a preferred choice across industries worldwide.
Our pumps are trusted in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 22000 / Piece Get Latest Price
| Head | 60 to 70 mtr |
| Motor Phase | 3 phase |
| Material | SS |
| Max Flow Rate | 65 m3/hr |
| Frequency | 50hz/60hz |
| Phase | 3 phase |
| Pressure | 6 to 7 bar |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Capacity | 65 m3/hr |
| Voltage | 415/380/460 |
| Country of Origin | Made in India |
Sujal Engineering Manufacture Lobe Pumps which designed for efficient, reliable, and gentle handling of viscous, shear-sensitive, and solids-laden liquids in industrial, chemical, and hygienic applications. Engineered for durability and precision, these pumps ensure smooth, pulse-free flow with minimal maintenance.
Applications of Lobe Pumps:
Constructed with high-quality materials, precision engineering, and corrosion-resistant components, Sujal Engineering’s Lobe Pumps provide long-lasting, efficient, and reliable performance, making them a preferred choice across industries worldwide.
Our pumps are trusted in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India