Slurry pumpdesigned by theSujal Engineeringhave an effective solution for slurry handling that can handle the toughest, high-wear applications. The robust design and low operation and maintenance costs of our pump are the best things for an initial investment.
₹ 9800 / Piece Get Latest Price
| Head | 150 mtr |
| Max Flow Rate | upto 2200 m3/hr |
| Frequency | 50hz/60hz |
| Voltage | 415 V |
| Brand | SUJAL |
| Model Name/Number | SFP |
| Size | UPTO 100 mm |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 19800 / Number Get Latest Price
| Head | Up to 100 mtr |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Voltage | 415V |
| Brand | SUJAL |
| Size | 25 mm to 125 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | Up to 250 m3/hr |
| Pressure | Up to 10 kg/cm2 |
| Speed | Up to 2900 rpm |
| Temperature | Up to 150 degree C |
| Length | Up to 4 mtr |
| Material Of Construction | CS,SS304 / 316,SS 304 L/316L,Alloy 20,Hast alloy B or C,CD4MCU,etc. |
Minimum order quantity: 1 Number
Advantages of Slurry Pumps by Sujal Engineering:
Sujal Engineering’s Slurry Pumps are trusted globally for efficiency, durability, and reliable solids-laden liquid handling in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 9800 / Number Get Latest Price
| Head | 250 mtr |
| Max Flow Rate | Up to 75 m3/hr |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Voltage | 415V |
| Brand | SUJAL |
| Body Material | Cast Iron |
| Size | 40 mm to 65 mm |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Finishing | Paint Coated |
| Fuel Type | Electricity |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | Up to 10 kg/cm2 |
| Speed | Up to 2900 rpm |
| Temperature | Up to 150 degree C |
| Material Of Construction | CI,CS,SS304 / 316,SS 304 L/316L,Alloy 20,Hast alloy B or C,CD4MCU,etc |
Minimum order quantity: 1 Number
₹ 96500 / Piece Get Latest Price
| Head | 100 mtr |
| Max Flow Rate | Up to 350m3/hr |
| Voltage | 415V, 460V, 360V |
| Brand | SUJAL |
| Motor Horsepower | UPTO 300 HP |
| Material | HIGH CHROME |
| Motor Phase | 3 PHASE |
| Pump Size | 25 MM TO 150 MM |
| Power Source | ELECTRIC SUPPLY |
| Motor Speed | 1440 RPM/ 2900 RPM |
| Frequency | 50HZ, 60HZ |
| Maximum Discharge Flow | 350 M3/HR |
| Maximum Head | 35 MTR |
| Usage/Application | ABRASIVE SLURRY |
| Maximum Speed Of Rotation | 2900 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujal Engineering Manufacture Vertical Slurry Sump Pumps which specially designed for handling abrasive, corrosive, and high-density slurries directly from sumps, pits, or tanks. With a heavy-duty vertical design and robust construction, these pumps deliver reliable performance in the most demanding slurry applications.
Technical Specifications of Vertical Slurry Sump Pumps:
Our Vertical Slurry Sump Pumps are trusted by industries in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India