We fabricate the centrifugal pump that includes the end-suction and back-pullout type centrifugal pump. Our heavy duty pump is capable to handle a wide spectrum of corrosive chemicals, starting from strongly oxidizing solutions to strongly reducing ones, at different temperatures and concentration, which can be used in different process plants.
₹ 16800 / Number Get Latest Price
| Power | 1.5-75 kW |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Type of end use | Industrial |
| Material | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU |
| Head | up to 150 Meter |
| Max Flow Rate | up to 1100 m3/hr |
| Power Source | up to 3500 rpm |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Position of Pump Shaft | Horizontal Pump |
| Type of Impeller | Single Suction Pump |
| Motor Material | Cast Iron |
Minimum order quantity: 1 Number
This series is designed in accordance with ISO 5199/ISO 2858, making it idea for Worldwide Chemical or industrial process applications. Back pull out design permits quick and easy access to rotating parts without disturbing suction and discharge pipes, electric motor, Its connections and alignment. The pump is designed to achieve a low NPSH requirement And high efficiency. It is rugged in construction and is versatile in application. we export our Back Pull Out Pump in many countries like SouthAfrica, Malaysia, Singapore, Egypt, Russia, Kenya, Phillipines, Bangladesh, Gulf countries like UAE, Saudi Arabia, Kuwait, Oman.
Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India