We are the top priority for thepumps in pulp and paper industryin fluid handling solutions. We offer a wide range ofIndustrial Pumps which are the most suitable for handling the wide variety of fluids ranging from clean and clear liquids to abrasive corrosive, viscous and other solid materials.
₹ 26500 / Piece Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Head | Up to 60 mtr |
| Brand | SUJAL |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Water Cooled |
| Finishing | Galvanized |
| Fuel Type | Electricity |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | Up to 6 kg/cm2 |
| Capacity | Up to 48 m3/hr |
| Size | 25 mm to 65 mm |
| Speed | Up to 3600 rpm |
| Temperature | Up to 130 degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujal Engineering Manufactures 3 Phase Stock Pumps are specially designed for the paper, pulp, textile, chemical, and process industries, offering reliable performance and long service life. Built with advanced engineering, these pumps ensure smooth handling of low to medium consistency stock and fibrous suspensions without clogging or interruptions.
Advantages of 3 Phase Stock Pumps:
With these advantages, Sujal 3 Phase Stock Pumps provide industries with energy-efficient, durable, and cost-effective fluid handling solutions.
Our pumps are trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 26500 / Number Get Latest Price
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Head | Up to 61 mtr |
| Brand | SUJAL |
| Frequency | 50/60Hz |
| Voltage | 415V |
| Size | 22 mm to 64 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | Up to 48 m3/hr |
| Pressure | Up to 5 kg/cm2 |
| Speed | Up to 3510 rpm |
| Temperature | Up to 136 degree C |
Minimum order quantity: 1 Number
₹ 26500 / Number Get Latest Price
| Head | 5-73 m |
| Flow | 30-2300 m3/h |
| Motor Power | 3-375 Hp |
| Rotational Speed | 740-1480 rpm |
| Efficiency | 60-80 % |
| Media Volume Concentration | 4-6 % |
Minimum order quantity: 1 Number
Sujal Engineering Manufacture paper pulp pump which designed for efficient, reliable, and versatile fluid handling across a wide range of industrial and municipal applications. Their vertical configuration ensures space-saving installation, easy maintenance, and smooth operation for continuous duty.
Advantages of Paper Pulp Pumps by Sujal Engineering:
Sujal Engineering’s Paper Pulp Pumps are trusted globally for efficiency, durability, and reliable operation in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India