We are engaged in best rotary gear pumps manufacturing from last many years. Our pump are multi purpose rotary gear pumps with double helical gears are self priming pump with 5 meter left suction.
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 500 LPM |
| Power Source | Electric |
| Motor Horsepower | 1 HP |
| Head | Up to 100 mtr |
| Brand | Sujal |
| Size | 12 mm to 100 mm |
| Capacity | Up to 40 m3/hr |
| Speed | Up to 1450 rpm |
| Material of Construction | CI,CS,SS304 / 316,SS 304 L/316L,Alloy 20,Hast alloy B or C,CD4MCU,etc |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure | Up to 10 kg/cm2 |
| Temperature | Up to 200 degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujal Engineering Manufacture Rotary Gear Pumps which engineered for efficient, precise, and reliable transfer of viscous, corrosive, and high-temperature fluids across industrial applications. Designed with high-quality materials and precision rotary gears, these pumps ensure smooth, pulsation-free flow and long-lasting performance.
Technical Specifications of Rotary Gear Pumps:
Our Rotary Gear Pumps are trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 50 LPM |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Head | Up to 100 mtr |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Voltage | 415V |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sujal |
Sujal Engineering Manufacture Cast Iron Gear Pumps which engineered for efficient, reliable, and precise transfer of viscous fluids in industrial applications. Constructed from premium cast iron, these pumps offer excellent durability, mechanical strength, and long-lasting performance for heavy-duty operations.
Technical Specifications of Cast Iron Gear Pumps:
Our Cast Iron Gear Pumps are trusted by industries in Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 9200 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(LPM) | 1000 |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Power Source | AC Powered |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Head | 25 m |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Double Helical Rotary Gear Pump |
| Capacity | up to 195 m3/hr |
| Maximum Head | up to 100 Meter |
| Pressure | up to 10 kg/cm2 |
| Size | 12 mm to 200 mm |
| 12 mm to 200 mm | up to 1500 rpm |
| Temperature | up to 200 DegreeC |
| M.O.C. | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU, etc |
Sujal Engineering Manufacture Double Helical SS Rotary Gear Pumps which designed for efficient, precise, and reliable transfer of viscous, corrosive, and high-temperature fluids in demanding industrial applications. Featuring a double helical gear design and premium stainless steel construction, these pumps provide smooth, pulsation-free flow and long-lasting performance.
Applications of Double Helical SS Rotary Gear Pumps:
Our Double Helical SS Rotary Gear Pumps are trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(Litre/Min) | 200 LPM |
| Capacity | up to 195 m3/hr |
| Material | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU |
| Country of Origin | Made in India |
| Head | up to 100 Meter |
| Pressure | up to 10 kg/cm2 |
| Speed | up to 1500 rpm |
| Temperature | up to 200 DegreeC |
Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India