Leading Manufacturer of ss rotary gear pump, multi purpose rotary gear pumps, gear pump and double helical gear pump from Ahmedabad.
₹ 10200 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 225 LPM |
| Maximum Pressure | 150 bar |
| Frequency | 50hz/60hz |
| Voltage | 415v |
| Application | Industrial |
| Material | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 12 mm to 200 mm |
| Max Head | up to 100 Meter |
| Capacity | up to 195 m3/hr |
| Temperature | up to 200 DegreeC |
Sujal Engineering Manufacture SS Rotary Gear Pumps which designed for efficient, precise, and reliable transfer of viscous, corrosive, and high-temperature fluids. Manufactured from premium stainless steel (SS), these pumps provide exceptional durability, corrosion resistance, and long-lasting performance for demanding industrial applications.
Advantages of SS Rotary Gear Pumps:
Our SS Rotary Gear Pumps are trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 500 LPM |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Head | up to 100 Meter |
| Pressure | up to 10 kg/cm2 |
| Size | 12 mm to 200 mm |
| Speed | up to 1500 rpm |
| Temperature | up to 200 DegreeC |
| M.O.C. | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU, etc. |
Sujal Engineering Manufacture Multi-Purpose Rotary Gear Pumps which designed for efficient, precise, and reliable transfer of viscous, corrosive, and high-temperature fluids across diverse industrial applications. With robust construction and precision-engineered gears, these pumps ensure smooth, pulsation-free flow and long-lasting performance.
Applications of Multi-Purpose Rotary Gear Pumps:
Our Multi-Purpose Rotary Gear Pumps are trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 50 LPM |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Head | 25 m |
| Maximum Pressure | 200 bar |
| Material | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | up to 195 m3/hr |
| Speed | up to 1500 rpm |
| Temperature | up to 200 DegreeC |
Sujal Engineering Manufacture Gear Pumps which designed for efficient, reliable, and precise transfer of viscous, corrosive, and high-temperature fluids. Built with premium materials and precision engineering, these pumps deliver durability, smooth flow, and long-lasting performance in industrial applications.
Advantages of Gear Pumps:
Our Gear Pumps are trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 9200 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(LPM) | 1000 |
| Flow Rate | 50 LPM |
| Power Source | AC Powered |
| Motor Horsepower | 5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
| Maximum Head | up to 100 Meter |
| Capacity | up to 195 m3/hr |
| Type | Double Helical Rotary Gear Pump |
| Speed | up to 1500 rpm |
| Temperature | up to 200 DegreeC |
| M.O.C. | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU, etc |
| Pressure | up to 10 kg/cm2 |
Sujal Engineering Manufacture Double Helical Gear Pumps which engineered for efficient, precise, and reliable transfer of viscous, corrosive, and high-temperature fluids in industrial applications. Featuring a double helical gear design, these pumps ensure smooth, pulsation-free flow and long-lasting performance.
Technical Specifications of Double Helical Gear Pumps:
Our Double Helical Gear Pumps are trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India