Leading Manufacturer of distillation pump from Ahmedabad.
₹ 16800 / Number Get Latest Price
| Max Flow Rate | 50LPH |
| Brand | SUJAL |
| Head | Up to 150 mtr |
| Material | CI,CS,SS304 / 316,SS 304 L/316L,Alloy 20,Hast alloy B or C,CD4MCU,etc |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | Up to 380 m3/hr |
| Pressure | Up to 15 kg/cm2 |
| Size | 32 mm to 150 mm |
| Speed | Up to 3500 rpm |
| Temperature | Up to 300 degree C |
| Power | 1 HP |
Minimum order quantity: 1 Number
Sujal Engineering manufactures high-performance Distillation Pumps designed to handle challenging applications in distillation processes across chemical, pharmaceutical, petrochemical, and allied industries. Built with precision engineering and robust materials, these pumps ensure maximum efficiency and reliability even in critical operating conditions.
Advantages of Distillation Pumps:Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India