Providing you the best range of high speed chemical pump and filter press feed pump with effective & timely delivery.
₹ 9800 / Number Get Latest Price
| Head | Up to 60 mtr |
| Capacity | Up to 45 m3/hr |
| Size | 25 mm to 70 mm |
| Speed | Up to 3800 rpm |
| Pressure | Up to 8 kg/cm2 |
| Temperature | Up to 150 Deg C |
Minimum order quantity: 1 Number
Sujal Engineering High Speed Chemical Pumps are specially designed for efficient, safe, and continuous transfer of aggressive and corrosive chemicals. With precision engineering and advanced design, these pumps deliver high-speed performance, durability, and leak-proof operation, making them ideal for demanding industrial processes.
Advantages:
Compact Construction: Space-saving horizontal design for easy integration into industrial setups.
Trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries, Sujal Engineering High Speed Chemical Pumps ensure reliable and cost-effective chemical handling solutions.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Max Flow Rate(m3/hr) | 300 |
| Brand | SUJAL |
| Material | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU,etc |
| Speed | up to 2900 rpm |
| Capacity | up to 100 m3/hr |
| Frequency | 50Hz/60Hz |
| Phase | Three Phase |
| Pressure | up to 10 kg/cm2 |
| Voltage | 415V |
| Country of Origin | Made in India |
| Head | up to 95 mtr |
Sujal Engineering Manufacture Filter Press Feed Pumps which designed for efficient, reliable, and continuous feeding of slurry into filter presses in industrial dewatering and separation processes. Built with high-quality materials, these pumps provide excellent durability, corrosion resistance, and consistent performance for demanding applications.
Technical Specifications of Filter Press Feed Pumps:
Our Filter Press Feed Pumps are trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India