Pioneers in the industry, we offer hot oil rotary gear pump and hot oil gear pump from India.
₹ 2700 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 500 LPM |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Head | up to 100 Meter |
| Pressure | up to 10 kg/cm2 |
| Size | 12 mm to 200 mm |
| Speed | up to 1500 rpm |
| Temperature | up to 200 DegreeC |
| M.O.C. | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU, etc. |
Sujal Engineering Manufacture Hot Oil Rotary Gear Pumps which designed for efficient and reliable circulation of high-temperature thermal oils across various industrial heating and process applications. With precision-engineered rotary gears and robust construction, these pumps ensure smooth, pulsation-free flow and long-lasting performance.
Applications of Hot Oil Rotary Gear Pumps:
Our Hot Oil Rotary Gear Pumps are trusted by industries across Saudi Arabia, UAE, Kuwait, Oman, Australia, South Africa, Malaysia, Singapore, Egypt, Kenya, Nigeria, Indonesia, Philippines, Serbia, Chile, Iran, Iraq, and many other countries.
₹ 9200 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 100LPH |
| Country of Origin | Made in India |
| Max. Head | up to 100 Meter |
| Pressure | up to 10 kg/cm2 |
| Size | 12 mm to 200 mm |
| Speed | up to 1500 rpm |
| Temperature | up to 200 DegreeC |
| M.O.C. | CI, CS, SS304 / 316, SS 304 L/316L, Alloy 20, Hast alloy B or C,CD4MCU, etc. |
Sujal Engineering Manufacture Hot Oil Gear Pumps which designed for efficient, safe, and reliable circulation of high-temperature thermal oils in industrial heating and process applications. Constructed with premium stainless steel and high-quality components, these pumps deliver durability, precision, and long-lasting performance.
Advantages of Hot Oil Gear Pumps:
Rasik Patel (Proprietor)
Sujal Engineering
61, Haridham Estate, NR. Adarsh LI Estate, Odhav
Ahmedabad - 382415, Gujarat, India